Ката (яп. 型(形) — ката, «форма» («формальна вправа») — систематизована послідовність групи прийомів, які пов’язані один з одним принципами ведення бою з уявним одним чи декількома противниками.

За словами  Масутацу Оями , основні ката так близькі до «священних писань карате», як тільки можна підійти. У своїй книзі «Це карате» він говорить: «Повторне тренування основних (ката) робить можливим вільне вираження в русі інших більш просунутих (ката)».

Ймовірно, однією з найпопулярніших цитат про значущість і життєву важливість ката є наступна цитата з Кенва Мабуні (Засновника Шито-Рю), яку Масутацу Ояма процитував у книзі «Це карате»: «Найважливішим у карате є Номінальні Вправи. В них переплелися всі техніки захисту і нападу. З цієї причини ми повинні досконало усвідомлювати їх аналітичну значущість, і ми повинні правильно їх виконувати». Хоча, на жаль, є люди які думають, що можна ігнорувати самі номінальні вправи і займатися тільки бойовою практикою. Таке ставлення ніколи не приведе до реального прогресу в карате. Тому що людина, відкинувши ката, відкидає спадщину великих майстрів, і буде змушена знову відкривати її самостійно, спираючись тільки на власний досвід. Це доля всіх самоучок — болісно відкривати давно відкрите. Відчуття від правильно виконаної ката словами не передати, але це щось на зразок радості від добре проспіваній пісні. І з кожною вивченою ката учневі відкривається новий бік спадщини майстрів-творців ката, що передаються з покоління в покоління.